Színházak
Bárka Színház Vívóterem
- III. Gustafsvéd királySeress Zoltán
- Gustaf Mauritz ArmfeltKardos Róbert
- Hans H von Essenudvari istállómesterDévai Balázs
- Gustaf Adolfherceg, trónörökösPál Dániel MátéBauer Gergő
- Elis SchröderheimGados Béla
- Sofia Magdalena királynéSpolarics Andrea
- Carl M Tigerstedtkirályi apródÁrvai Péter m.v.
- SzereplőJakopánecz KittiKocsis AnnaKókai RékaTakács EdinaTomaskó Bernadett
- rendezőBerzsenyi Bellaagh Ádám
- díszlettervezőZöldy Z Gergely
- jelmeztervezőZöldy Z Gergely
- dramaturgKozma András
- fordítóBerzsenyi Bellaagh Ádám
- zeneszerzőMonori András
- zenészMonori AndrásKerek IstvánVeér Bertalan
- zenészRadnai RóbertFarkas Zoltán
- rendezőasszisztensGábos Katalin
A 20. század második felének egyik legjelentősebb svéd írója, Sven Delblanc számos regénye mellett különleges atmoszférájú, izgalmas történelmi témájú színdarabokat is írt.
Ezek közül is talán a legfigyelemreméltóbb az Álarcosbál, amely a 18. századi svéd történelem egy igen "teátrális" eseményét, a III. Gusztáv király ellen a stockholmi operában elkövetett merényletet illetve annak előzményeit dolgozza fel.
Ezt a témát Giuseppe Verdi is felhasználta az Álarcosbál c. világhírű operájában, ám a svéd szerző fojtott, titokzatos hangulatú drámája jóval mélyebbre ás a királyi udvart átszövő intrikák, bonyolult emberi viszonyok világában.
Delblanc színműve a halál előszobájában várakozó, nagy formátumú történelmi személy vívódását, az élettől való különös, misztériumszerű búcsúzását mutatja meg. A darabot a fiatal és tehetséges, svéd-magyar származású színházi és filmrendező, a Drama Center Londonban végzett Berzsenyi-Bellaagh Ádám ültette át magyar nyelvre.
Rendezőként, többek között a svéd kultúra és történelem mély ismeretét is felhasználva, egy mai, magyar közegben is aktuális előadást állít színpadra, melynek központi kérdése a személyes történelmi felelősség és az egyéni sors szabadsága illetve determináltsága.
2013. 04. 25.