Színházak
Opera – Eiffel Műhelyház
- 2024/2025
- 2023/2024
- 2021/2022
- 2020/2021
- 2018/2019
Tóth Péter - Örkény IstvánTóték
Kenessey Jenő: Az arany meg az asszony című darabjával egy előadásban
- Tót LajosSzvétek László
- MariskaVajda Júlia
- ÁgikaNánási Helga
- ŐrnagyLászló Boldizsár
- PostásCserhalmi Ferenc
- Tomaji plébánosBusa Tamás
- Tót GyulaErdős Róbert
- LajtosZsigmond Géza
- Gizi GézánéFürjes Anna
Közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara, Énekkara és Gyermekkara
- rendezőKáel Csaba
- díszlettervezőSzendrényi Éva
- jelmeztervezőManier-Németh Anikó
- dramaturgOrbán Eszter
- librettóVárady Szabolcs
- vezényelJankó Zsolt
- a gyermekkar vezetőHajzer Nikolett
Tóth Péter zeneszerző, a Szegedi Egyetem Zeneművészeti Karának dékánja a néhány évvel ezelőtti sikeres meseopera, az Árgyélus királyfi után fogott egyfelvonásos „felnőtt” darab komponálásába. A Tóték a magyar irodalom egyik legfontosabb kisregénye és színdarabja, mely az emblematikus Fábri–Latinovits-film és a máig egymással versengő színházi előadások sora után végre az opera műfajában is helyet kér magának.
Tót Gyula zászlós az orosz fronton harcol. Rábeszéli az állandó partizánveszélytől idegkimerültségben szenvedő felettesét, hogy szüleinél, Mátraszentannán, az üdítő fenyőillatban pihenje ki magát. Az Őrnagy meg is érkezik a hegyi faluba, a Tót család pedig mindent megtesz, hogy a kedvére tegyen. Azt az ígéretet kapják ugyanis tőle, hogy amint visszatér a harctérre, a fiút maga mellé veszi a jól fűtött zászlóaljirodára, hogy védje a nagy orosz hidegek elől. A családdal együtt töltött idő alatt az Őrnagy munkaterápiával, vagyis dobozolással gyógyítja magát, ami a Tót család mindennapjainak, éjszakáinak kényszerű része lesz. Mígnem egyszer csak utoljára csap le a margóvágó…
Bognár Róbert és Schlanger András Örkény István azonos című kisregényéből írt forgatókönyve alapján a librettót írta: Várady Szabolcs
2019. 04. 26.